Новини

Новини асоціації
Звернення Ради приватних виконавців України до Прем`єр-міністра України
30 квітня 2020

                                                                                             ЗВЕРНЕННЯ

ДО ПРЕМ`ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

 

 

29 квітня 2020 року                                                                                                             м. Київ

 

 

Асоціація приватних виконавців України закликає Кабінет Міністрів України не підтримувати і не передавати у Верховну Раду законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів».

 

Законопроект, підготовлений Міністерством юстиції, не відповідає на головне питання – як збільшити виконання судових рішень в Україні? Нагадаємо, в Україні стягується лише 2,7 % боргів, які підлягають стягненню за рішеннями судів. У 2019 році із 798,6 млрд. грн. стягнуто лише 20,7 млрд. грн. Про які інвестиції та розвиток економіки може йти мова у такій ситуації? Законопроект Мін`юсту не показує шлях вирішення цієї проблеми.

 

Законопроект Мін’юсту ставить хрест на європейській реформі виконавчого провадження, яка передбачає розвиток інституту приватних виконавців. Цифри говорять за себе. У середньому приватний виконавець стягує боргів у 5,3 рази більше, ніж виконавець державний. У 2019 році 213 приватних виконавців реалізували майна більше, ніж 4 472 державні виконавці (754,8 млн. грн. проти 725,4 млн. грн.). Але замість розвивати інститут, який довів свою ефективність, законопроект Мін`юсту унеможливлює розвиток.

 

Не знайшли відображення ключові завдання із вдосконалення системи виконання судових рішень:

·створення економічних і адміністративних стимулів, зокрема, зрівняння мандатів державних і приватних виконавців,

·формування ефективних інструментів виконання,

·прозорість дисциплінарних і кваліфікаційних процедур,

·створення умов для розвитку професійного самоврядування

·дерегуляція та покращення ефективності державного управління у цій сфері.


Натомість Мін`юст планує зосередити в одних руках функцій з підготовки, дисциплінарного контролю та підвищення кваліфікації приватних виконавців, запровадити нові види контролю та перевірок.


Законопроект підготовлений кулуарно, із порушенням норм прозорого публічного діалогу та демократичного прийняття рішень. Не забезпечивши змістовної дискусії, посадовці вже передали його в інші центральні органи влади для узгодження. Асоціація приватних виконавців України – це професійна самоврядна організація, створена відповідно до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів». Згідно п. 5 ст. 54 Закону нормативно-правові акти у сфері виконавчого провадження підлягають узгодженню із АПВУ. Насправді, «дискусія» носила характер симуляції. Не відбулося жодного засідання робочої групи, не враховано концептуальне бачення і суттєві пропозиції Асоціації приватних виконавців, проігноровано позицію міжнародних донорів.

 

Просимо Кабінет Міністрів України відкласти розгляд законодавчих новел про виконавче провадження до виконання таких умов

·проведення широкого відкритого діалогу щодо концептуальних засад нового законодавства про виконавче провадження,

·формування на прозорих засадах робочої групи з підготовки законопроекту,

·публічного узгодження законопроекту із усіма стейкхолдерами виконавчого провадження.

 

Пропонуємо діалог розпочати з обговорення концептуальних засад нового законодавства. Наше концептуальне бачення, розроблене на майданчику Проекту ЄС «Право-Justice» прикладаємо до цього звернення (доступне за адресою https://vykonannia.pravojustice.eu/).

 

 

Прийнято на Відкритому засіданні Ради приватних виконавців України 29 квітня 2020 року.

приватні виконавці, рада назад до списку
© 2020 АПВУ. ВСІ ПРАВА ЗАХИЩЕНІ.